Archeopark Všestary

Tohle byl výlet, který se vážně vydařil. Sice nám při zahájení prohlídky začalo pršet a spustila se pořádná bouřka, ale než jsme se dostali na venkovní exkurzi, tak se počasí naštěstí umoudřilo. Pokud jsou vaši potomci takoví malí vědátoři a průzkumníci, jako ti moji, pak se jim Archeopark Všestary bude zaručeně líbit.

Archeopark Všestary - hlavní budova a část venkovní expozice
Hlavní budova s vnitřní expozicí a část venkovní expozice, kde můžete navštívit nejrůznější budovy

Co Archeopark Všestary nabízí?

Prohlídku jsme zahájili i díky dešti ve vnitřních prostorách. V přízemí jsme obdivovaly pradávné hroby a umně vytvořenou repliku pravěké jeskyňky či jeskynních maleb. V horních patrech na nás čekala taková menší cesta časem. Uprostřed výstavního sálu je obrovský a do detailů propracovaný model pravěkého světa, jehož jednotlivé části si můžete osvětlit pomocí tlačítek. Po obvodu na vás potom čeká spousta vitrín, řazených od nejstarších dob po mladší věk.

V jedné z bočních místností byla i menší herna – dílnička pro děti. Tu jsme však tentokrát nevyužili, protože jsme se těšili na venkovní komentovanou exkurzi, která začínala ve 13:00. Měli jsme velké štěstí na průvodce. Tipovala bych, že to možná byl doktorand studující archeologii. Každopádně vyprávěl velmi zajímavě a hlavně oceňuji, že ochotně odpovídal na milion všetečných dotazů mých dětí, které zásadně musely být všude první a všechno vědět 🙂 .

Archeopark Všestary nabízí k prohlídce budovy sloužící nejrůznějším účelům

Na venkovní exkurzi jsme měli možnost shlédnout pravěké vrtání do kamene, prohlédli jsme si několik budov z různých období, které sloužily rozličným účelům a viděli i pece na vypalování keramiky či zařízení k odlévání bronzu.

V archeoparku Všestary se dozvíte i o vypalování keramiky
Pec k vypalování keramiky

Děti byly samozřejmě nadšené i z toho, že si zde jako suvenýr mohly koupit pazourkový hrot šípu, či napodobeninu šperku z doby bronzové. Úžasné je, že zde pořádají i Dny živé archeologie a workshopy. Těch jsme se sice zrovna v době naší návštěvy nemohli zúčastnit, ale pokud bychom bydleli blíže, tak určitě neodoláme a na některý z nich se vydáme.

Kůlová stavba v Archeoparku Všestary
Rozměry některých staveb našich předků byly opravdu impozantní

Musím přiznat, že Archeopark Všestary zaujal všechny generace naší rodiny, od dětí, přese mne až po babičku s dědou. Pokud se při svých výletech zatouláte poblíž, určitě se tam nezapomeňte také zastavit. A když už v tomto kraji budete, můžu rozhodně doporučit také Trosky, Prachovské skály, Jičín či rozhlednu Tábor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *