Levandulový olej, aneb levandule, kam se podíváš

Miluju levanduli. Pro tu její úžasnou barvu. A ještě lepší vůni. A také proto, že mě baví dívat se na včelky a čmeláky, kteří si na ní pochutnávají. Speciálně čmeláci jsou obzvlášť zábavní, jak vždycky labužnicky zaboří celé svoje hlavičky do jednotlivých kvítků. Levanduli mám ve vázách, suším ji ve svazcích a rozhodla jsem se letos vyzkoušet kromě levandulové tinktury také levandulový olej.

kvetoucí levandule, včely a čmeláci na levanduli, levandule se zámkovou dlažbou v pozadí
levandule je krásná nejen svým vzhledem a vůní

Prý existuje i rychlejší výroba za tepla, kdy ve vodní lázni zahřejete olej (nejlépe olivový) na vyšší teplotu, pak do něho přidáte nasekané kvítky levandule, stáhnete teplotu a necháte několik hodin jen zahřívat. Poté stačí nechat vystydnout a přecedit přes plátýnko.

levandule v bílé váze se zlatými puntíky, levandulový olej ve skleničce s víčkem
levandulový olej se dá použít i jako masážní

Já jsem se rozhodla pro zdlouhavější proces za studena. Natrhala jsem svazek levandule, odrhnula z něj květy a dala je do skleničky s víčkem. Když byla sklenka plná, zalila jsem ji až po okraj bio olivovým olejem. A teď nezbývá, než po dobu několika týdnů každý den trochu se skleničkou zatřepat a čekat, až se ten zázrak pomalu utvoří. Poté olej přecedím přes nepoužívanou dětskou látkovou plenu a ještě vymačkám zbylé květy, abych z nich dostala co nejvíce silice.

Olej je údajně skvělý nejen jako masážní, ale i na potírání spánků při potížích s usnutím. Vždycky je potřeba užívat opatrně pro případ výskytu alergie či jiné nežádoucí reakce.

Kdo nemá levanduli, nebo se mu nechce čekat, tomu doporučuji zaběhnout do drogerie pro levandulový odličovací olej. Nádherně voní a perfektně odlíčí například i moje milované neslíbatelné rtěnky.

hydrofilní odličovací olej Saloos levandule, levandulový olej ve skleněné lahvičce s víčkem na černobílém pozadí
a ten kupovaný používám k odličování

Prohlašujeme, že autor ani provozovatel tohoto webu nepřebírá zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod uvedených v tomto článku. Ačkoli jsou recepty, rady nebo léčebné metody popsané v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat po konzultaci s Vaším lékařem.

2 odpovědi na “Levandulový olej, aneb levandule, kam se podíváš”

    1. Dobrý den, Jitko. Omlouvám se za opožděnou odpověď. Já si myslím, že sušená levandule poslouží určitě také. Možná jen bude potřeba nechat bylinku louhovat o něco déle, aby se z ní dostaly všechny potřebné látky. Dejte pak prosím vědět, jak to dopadlo. Věřím, že to ale klapne, jak má 😉 Krásný slunečný den!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *