Chia pudink

Opravdu ráda si vychutnávám dlouhé, klidné snídaně. Třeba o víkendu, kdy si dopřejeme čerstvé vafle, voňavé lívance, nebo domácí české buchty. Bohužel, frmol všedních dní takovýto luxus málokdy dovolí. A pak mě zachraňuje rychlovka, kterou je chia pudink.

Chia pudink s jahodovou dření

Krom toho, že si ho připravíte během pěti minut předchozí den večer, takže ráno jen vyndáte hotovou snídani z ledničky, je tahle dobrota plná prospěšných látek.

Čím jsou semínka, která obsahuje chia pudink, tak prospěšná?

Hledala jsem v chytrých tabulkách, až jsem dohledala, že chia semínka údajně obsahují:

  • 15 x více hořčíku než brokolice
  • 8 x více Omega 3 než losos
  • 5 x více vápníku než mléko
  • 3 x více antioxidantů než borůvky
  • 3 x více železa než špenát
  • více proteinu než vločky
  • jsou přirozeným zdrojem vitamínů a minerálů
  • jsou bezlepkové

No, nezní vám to přímo skvěle? Jestli ano, tak vám bude znít báječně i to, jak snadná je příprava.

Jak chia pudink připravíme?

Potřebujeme jen:

  • chia semínka (zkoušela jsem nejprve nějaká z Albertu, ale mými favority jsou tyhle z iPlody)
  • med
  • mléko (používám obyčejné, ale rostlinným rozhodně nemůžete nic zkazit)
  • + kdo chce čokoládovou verzi, přichystá si ještě kakao holandského typu

Používám zavařovačky o objemu 300 ml, ve kterých připravím dvě poctivé porce. Někdy si beru pudink s sebou do práce a mám tak dopolední i odpolední svačinu.

Základní verzi připravíme z 5 zarovnaných polévkových lžic chia semínek, 1-2 čajových lžiček medu (záleží, jak má kdo rád sladké a zda bude následně přidávat ještě ovoce) a zbytek objemu tvoří již jen mléko. Pro milovníky čokoládové chuti jsou součástí ještě 3 polévkové lžice holandského kakaa. Pak počítejte s tím, že budete mít pudink buď trochu hustší, nebo že máte použít trochu méně semínek.

suroviny na chia pudink - základní verze a verze s holandským kakaem

Vše důkladně promícháme a zaměříme se na odlepení všech semínek ode dna. Následně dáme do lednice a zhruba za hodinu zamícháme směs ještě jednou. Pak už jenom ponecháme vše svému osudu a ráno máme snídani hotovou.

Chia pudink před zhoustnutím, kakaová a obyčejná verze

Já si do pudinku ráda přidávám různé ovoce. Základní verzi jsem zkoušela s jahodovou dření a úplně nejvíc mi chutná s dušenou nektarinkou s lehce zkaramelizovaným skořicovým cukrem. Do kakaové verze se mi zase osvědčily maliny a posledně i sušené švěstky. Tuhle variantu jsem vám chtěla také nafotit…No, znáte někdo takové ty celé černé pohlednice s nápisem typu: “Lhota v noci”? Ano, přesně tak to vypadalo. Takže se budete muset spokojit s fotkou bez švestek a vyzkoušet to naživo sami.

čokoládový chia pudink

Maska na vlasy s vejcem a oleji

Ti šťastnější z vás možná už stačili po rozvolnění opatření proti koronaviru navštívit kadeřnictví. Moje vlasy se už s nůžkami nějakou dobu nesetkaly a začalo se to lehce projevovat na jejich kvalitě. Což o to, s vypadáváním jsem celkem úspěšně zatočila, ale struktura a konečky vlasů začaly trochu ztrácet kondici. Jelikož ráda zkouším různé babské rady, zaujala mě domácí maska na vlasy s vejcem a oleji.

Ze začátku jsem se na to tedy moc netvářila. Jako že: “to si mám na hlavu fakt patlat vajíčko? Fuuuj!” Ale po přečtení slušné řádky nadšených reakcí jsem se rozhodla, že do toho půjdu taky.

Jestli chcete vyzkoušet, co domácí maska na vlasy provede s vámi, připravte si:

Vejce

Olivový olej

Ricinový olej

Kokosový olej

Maska na vlasy se skládá z ricinového oleje, vejce, olivového a kokosového oleje

Všechny ingredience jsem smíchala v misce. Nehrála jsem si na žádný přesný poměr. Olivového oleje jsem dala odhadem 2-3 polévkové lžíce a obou druhých olejů po dvou čajových lžičkách. Pokud máte doma ten kokosový také v tuhém stavu, jako já, nejprve si ho rozehřejte do kapalné podoby. Všechno jsem pak vidličkou rozšlehala do jednolité hmoty.

Maska na vlasy s vejcem a oleji má po rozšlehání vidličkou konzistenci jako těsto na omeletu

Teda, chvíli jsem váhala, jestli si tu omeletovou směs fakt rozetřít do vlasů. Pak jsem si řekla, že za pokus to stojí a pustila se do akce. Začala jsem od kořínků a následně pokračovala po celé délce vlasů. Ideální je přikrýt hotové vlasy igelitovou čepicí, nebo starým ručníkem kvůli případnému nepořádku. Já jsem je jen stáhla velkým skřipcem, přikryla si ramena a nechala působit cca. 40 minut. A mezitím jsem se modlila, aby nikoho nenapadlo zavolat mi ještě pozdě odpoledne přes ZOOM a dožadovat se videokonference 🙂

Pravdou je, že vše na vlasech dobře drželo a nemělo tendenci skapávat. Následně jsem směs vypláchla vlažnou vodou (tentokrát fakt bacha na příliš teplou vodu, ať si to vejce na vlasech neuvaříte). Zbytky jsem vymyla klasicky šamponem. A čekala, jaké výsledky bude mít maska na vlasy po jejich uschnutí.

Jak to tedy dopadlo? Nevím, zda se dá na účinky usuzovat po jednom použití. Ale pravdou je, že konečky vypadaly výrazně lépe a celkově jsou vlasy lesklejší. Zkusím tedy používat dvakrát do měsíce a uvidíme. Pokud jste ještě větší experimentátoři, než já, můžete si do masky na vlasy přidat i med, řecký jogurt, nebo rozmačkané avokádo.

Pokud zkušenosti ostatních uživatelek nelhaly, budu mít za chvíli:

  • rychle rostoucí, vyživené vlásky.
  • budou mi méně padat
  • přestanou se mi třepit konečky
  • bude se v nich lépe držet vlhost
  • vlasy získají větší lesk a hebkost

A kdo ví, možná je pak zase odnesu darovat do Dlouhovlásky 🙂

Krémová houbová omáčka nejen k těstovinám

Dneska jsem měla náladu na houby. Tedy, nechápejte mne špatně, náladu jsem měla skvělou. Akorát jsem měla chuť z těch hub něco uvařit. Jasnou volbou proto byla krémová houbová omáčka s čerstvými těstovinami.

Krémová houbová omáčka s čerstvými těstovinami

Jak jste již měli příležitost zjistit, miluji jídla s krémovou konzistencí. Tudíž jsou mými favoritkami i krémové polévky, jako například tato dýňová, nebo jeden z posledních objevů, polévka z pečených rajčat. Ovšem k dnešnímu obědu by mne jen polévka neuspokojila, takže bylo třeba pustit se do něčeho jiného. Výhodou této omáčky je, že ji uvaříte během chvilky a přitom je vynikající.

Takže, co si na naši houbovou omáčku připravit?

1 balení mražených hub

1 kelímek smetany na šlehání

2 stroužky česneku

1 – 2 polévkové lžíce másla

sůl

sýr dle chuti

sušenou petržel

mražená houbová směs, česnek, smetana ke šlehání, petrželová nať, strouhaný chedar

Ti šťastnější z vás, kteří mají houby namražené ještě od podzimu, mají ideální příležitost sáhnout po těchto zásobách. My ostatní se musíme smířit s houbami koupenými. Já osobně mám nejraději směs hub od Nowaca, ale určitě se dá narazit i na jiné. V hrnci rozpustíme máslo a houby na něm začneme smažit. Pustí poměrně dost tekutiny, kterou necháme odvařit, dokud nezíská krémovou konzistenci. V tu chvíli přidáme nadrobno nasekaný česnek a necháme ho lehce rozvonět.

Přilijeme smetanu na šlehání, chvíli povaříme a přidáme nastrouhaný sýr. Zpočátku raději méně, abychom doladili hustotu výsledné omáčky. Já nejraději používám Granu Padano nebo Gran Moravii. Ty jsou ale chuťově samy o sobě dost výrazné a já dnes toužila hlavně po té houbové chuti. Proto jsem tentokrát sáhla po cheddaru. Nyní přichází na řadu můj kámoš, tyčový mixer, jímž směs rozmixujeme dohladka.

Pokud by se zdála být omáčka příliš řídká, můžete přidat ještě trochu sýra. Další ingrediencí je sušená petrželová nať. Dávám obvykle 1-2 čajové lžičky. Omáčku dle potřeby dosolíme a ještě jednou zlehka promixujeme. Hotovo. Tadááá, takhle je to jednoduché 🙂 .

U mne dnes zvítězily čerstvé ravioly, ale tahle houbová omáčka se skvěle hodí i k masu či k rýži. Kdo miluje bylinky stejně jako já, může na ozdobu použít ještě pár lístků bazalky. Tak co, vyzkoušíte?