Ovocná kůže

Jelikož nám zahrádka naštěstí stále dopřává hojnost jahod a protože je nemůžeme pořád konzumovat jenom v čokoládě, hledala jsem nejrůznější varianty, co z nich ještě vyrobit. Na Pinterestu jsem narazila na “fruit roll-ups” či “fruit leather” a zjistila jsem, že česky se tomu fakt říká ovocná kůže.

ovocná kůže je zdravé mlsání z ovoce a medu

Co že je to ta ovocná kůže?

Jestli se na produkt s tímhle názvem díváte trochu skepticky, pak jste na tom stejně, jako já. Ovšem výsledek je překvapivě chutný. Nejen, že zpracujete ovocnou úrodu, ale ještě budete mít zdravé mlsání pro sebe i pro děti.

Na přípravu ovocné kůže potřebujeme jenom

  • jahody (plus v našem případě ještě trochu červeného rybízu)
  • med
jahody a rybíz rozmixujeme na pyré

Misku ovoce jsem rozmixovala společně se dvěma polévkovými lžicemi medu na pyré. To jsem přelila na plech vyložený pečicím papírem. A teď přichází dvě zákeřnosti tohoto receptu, které ovšem časem určitě vychytáte, stejně jako já.

Vzniklé pyré z jahod, rybízu a medu nalijeme v tenké vrstvě na pečicí papír

Zaprvé, pyré lijte opravdu v tenké vrstvě a pečlivě ho rozetřete silikonovou špachtlí. V opačném případě nebude výsledkem vaší snahy ovocná kůže, nýbrž celkem obstojně husté ovocné pyré. Které ovšem můžete přidat třeba na chia pudink, takže u mě se při prvním nezdaru až zase taková katastrofa nekonala 🙂

Zadruhé, je potřeba vychytat správnou teplotu a dobu pečení. Já jsem s první várkou začínala na 45 °C. Vzhledem k výšce vrstvy, kterou jsem fakt neodhadla, mělo vše i po 14 hodinách v troubě polotekutou konzistenci. OK, takže druhý den znovu, lépe a radostněji. Tentokrát jsem dala vrstvu nižší a teplotu zvolila vyšší, mezi 70 – 75 °C. Na tuto teplotu jsem “pekla” ovocnou kůži asi 12 hodin a výsledek byl tentokrát zcela uspokojivý.

ovocná kůže se peče, či spíše suší, v troubě asi 12 hodin na 70 °C

Po vychladnutí nastříháme ovocnou kůži na proužky a srolujeme do roliček. Před konzumací sloupneme z pečicího papíru a můžeme se pustit do zdravého mlsání.

Hotová ovocná kůže se nastříhá na proužky a zabalí do roliček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *