Italské rizito se sušenými rajčaty

Nevím jak vy, ale já jako dítě fakt milovala rizoto ze školní kuchyně. Takové to oranžové, podávané obvykle s červenou řepou. Školní léta mám už dávno za sebou a chutě se mi také trochu změnily. Takže mým současným favoritem je tohle krémové rizoto se sušenými rajčaty na italský způsob. Jako obměnu ho někdy připravuji ve variantě se sušenými houbami a popravdě – obojí je boží. Kdo chce vyloženě oběd “po italsku”, doporučuji zahájit polévkou z pečených rajčat a jako dezert si dát tiramisu.

Italské krémové rizoto se sušenými rajčaty posypané sýrem
Tohle jídlo se mi prostě nedaří nafotit tak, aby vypadalo sexy. Ale nebojte, chuťově je fakt skvělé.

Na rizoto se sušenými rajčaty si připravíme

kulatou rýži arborio

1 malou cibulku nabo šalotku

1-2 dcl dobrého bílého vína

1 balení sušených rajčat

0,5-1 l vývaru, může být i z kostky

strouhaný sýr Grana Padano, Gran Moravia, parmezán či Pecorino Romano

sůl na dochucení

olivový olej

lžíce másla

Přiznám se, že u tohoto rizota nikdy neodhadnu množství použitých surovin. Vždycky mi připadá, že té rýže dávám málo a ve finále mám pokaždé plný hrnec. Takže opět nejsem schopna uvést přesné množství u jednotlivých položek – budete muset vyzkoušet vlastní odhad.

Pár upozornění, než se do toho pustíme

Víno si vyberte kvalitní. Žádný “krabicák”, prosím. Vařila jsem tento pokrm už z nejrůznějších druhů a odrůd. A i když se to na první pohled nezdá, v chuti to prostě ucítíte. Nikdy na vaření nepoužívejte víno, které byste s chutí nevypili. Pro toto rizoto se sušenými rajčaty se samozřejmě hodí nějaké méně aromatické a spíše suché víno. Ale přiznám se, když nebylo zbytí, použila jsem i tramín a výsledek byl také skvělý.

Další upozornění se týká sušených rajčat. Nejvíce se mi osvědčila ta z Lidlu. Zůstávají krásně šťavnatá, ale počítejte s tím, že jsou také slaná. Zohledněte to při dochucování pokrmu – tj. v tomto případě fakt doporučuji solit až úplně na závěr, až budete znát výslednou chuť.

sušená rajčata Lidl Italiamo

A třetí upozornění věnuji sýru. Vybrat si můžete ten, který je vám chuťově nejmilejší. Osobně preferuji Granu Padano či Gran Moravii, ale tentokrát jsem experimentovala i s Pecorino Romano. Opět jako výše, počítejte s tím, že sýr vám pokrm osolí. Vzhledem k tomu, že jej přidáváme prakticky až na závěr, s dosolením počkejte po jeho přidání.

A tady je postup

Tak, a když jsme se tak pěkně připravili, jdeme na to. Sušená rajčata si nakrájíme na menší kousky a nastrouháme si sýr. Část jej zužitkujeme přímo do pokrmu, část necháme na posypání na závěr. Cibulku či šalotku si nakrájíme nadrobno a zesklovatíme ji na olivovém oleji. Účelem není, aby začala zlátnout, ale opravdu jen zesklovatěla. Přidáme k ní rýži arborio a za neustálého míchání ji zlehka opražíme. Stačí chvilka. Zalijeme ji vínem a necháme tekutinu lehce odpařit.

Následně postupně přiléváme vývar, kontinuálně mícháme, necháváme odpařovat tekutinu a doléváme ji další. Proces je to trochu zdlouhlavější, ale stojí to za to a je třeba jej neuspěchat. Ve finále by mělo být rizoto krémové, ale rýži mám ráda stále trochu al dente. Jakmile tedy začne vše krémovatět, přišel čas přidat krájená sušená rajčata a lehce je povařit.

Na závěr do rizota přidáme hrst až dvě nastrouhaného sýra a lžíci másla, důkladně promícháme a necháme pod pokličkou mimo plotnu tak 5 minut odpočívat. Podáváme posypané zbylým sýrem.

A aby těch upozornění nebylo málo, dovolím si přidat jednu dobrou radu mého kamaráda, který je vášnivý kuchař a zároveň zkušený dvojnásobný otec. Rizoto a malé děti nikdy nenechávejte o samotě. Opravdu, je potřeba poctivě míchat a postupně dolévat tekutinu. Jen tak dosáhnete dokonalého výsledku. Tak dobrou chuť.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *