Jak zvládat stres: dechové cvičení 4+4

Každý z nás se občas potýká se stresem. Ten může mít spoustu nejrůznějších příčin i projevů. Čím dál častějším důsledkem bývá například bušení srdce a úzkostné stavy. Jenže, jak zvládat stres? Existuje mnoho metod, jak jej a jeho projevy dostat alespoň trochu pod kontrolu.

Způsob, na který bych se chtěla zaměřit dnes, nazývám 4+4. Vychází z principu, kdy se po čtyři vteřiny nadechujete a po stejnou dobu dech zadržíte. Následuje opět čtyřvteřinový výdech a stejně dlouhé zadržení dechu.

Schéma dechového cvičení, jak zvládat stres

Mnoha lidem u tohoto dechového cvičení pomáhá také vizualizace. Nejčastěji probíhá tak, že si buď v duchu představujete, nebo na papír nakreslíte čtverec, v jehož rozích jsou body. V mysli, nebo prstem na papíře se pohybujete po jednotlivých stranách čtverce po dobu čtyř vteřin během nádechu či výdechu a na čtyři vteřiny se zastavíte v každém z rohů při zadržení dechu. Sekundy přitom v duchu počítáte.

Po několika opakováních obvykle dochází k ústupu či zmírnění potíží vyvolaných stresovou situací. Je však potřeba na sobě pracovat dlouhodobě a najít si i další způsoby, jak zvládat stres. Důležité je nepřetěžovat se. A nebo alespoň najít rovnováhu a prožitý stres vyvážit tím, že se o sebe budete starat a rozmazlovat se.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *